Trzeciego maja obchodzimy jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych. Tego dnia, w 1791 roku uchwalono konstytucję, która była się pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie.

W naszej szkole uczciliśmy ten dzień 28 kwietnia 2017 roku podczas uroczystej akademii. Uczniowie klasy 5 przygotowali inscenizację tematyczną pod hasłem „NARÓD, WOLNOŚĆ, OJCZYZNA”, przybliżając swoim kolegom i koleżankom wydarzenia z tego historycznego dnia. Nie zabrakło pięknej dekoracji, strojów z epoki, oprawy muzycznej, jak i wspaniałej gry aktorskiej. Na scenie pojawili się między innymi: uczestnicy sejmiku uczniowskiego, zwołanego aby porozmawiać o Konstytucji 3 Maja, król Stanisław August Poniatowski wraz z posłami, uczniowie recytujący fragmenty poezji oraz chłopi. Na zakończenie, dostojnie odtańczono uroczystego poloneza, który został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez uczestników uroczystości.

Przedstawienie wzbogaciło wiedzę historyczną o tym, jakże ważnym dla nas, Polaków wydarzeniu oraz przypomniało wszystkimi zebranym, że wolność i ojczyzna to skarby bezcenne.