W dniach od 16 do 22 Października uczniowie naszej szkoły realizowali projekt „Człowiek + Lalka = Teatr”, który został sfinansowany ze środków Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN.

 

W trakcie realizacji projektu na terenie miejscowości Rabka-Zdrój uczestnicy, uczniowie
z trzech szkół Gminy Biecz z ZSP w Strzeszynie, ZSP w Rożnowicach oraz SP nr 2 w Bieczu wraz z młodzieżą z Ukrainy,, mieszkającą na co dzień w  Rohatyniu,  przygotowywali dwujęzyczną etiudę teatralną „Każdy widzi to co chce”.  Nawiązali współpracę z Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju oraz z Teatrem Lalek „Rabcio”, gdzie zapoznali się  z ofertą kulturalna tych instytucji, mogli doświadczyć kontaktu z teatrem lalek i maski. Uczestnicy brali udział w warsztatach tworzenia lalek teatralnych, które specjalnie dla nich poprowadziła Pani Monika Filipowicz – aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Odwiedzili także Galerię „ Pod Lilianną”  w Rabce- Zdrój, gdzie poznali technikę malowania na drewnie i szkle. Codziennie uczestniczyli w ćwiczeniach teatralnych, wprawkach i zadaniach scenicznych będących elementem prób do spektaklu. Pod kierunkiem instruktora teatralnego Dagmary Dżuły poznawali techniki aktorskie, doskonalili umiejętność artykulacji i emisji głosu oraz zasady pracy nad rolą. Wybrali się również na całodniową wycieczkę do Krakowa, która miała charakter „spaceru po teatralnych ścieżkach miasta”. W jego trakcie między innymi podziwiali Teatr Słowackiego i Teatr Bagatela, odwiedzili Staromiejskie Centrum Kultury, gdzie uczestniczyli w warsztatach cyrkowych prowadzonych przez Pana Tadeusza  Dylawerskiego. Zwieńczeniem dnia był udział w spektaklu teatralnym „Bajki dla niegrzecznych dzieci”
w teatrze Bagatela

Uroczyste zakończenie projektu odbyło się 22 października na scenie kina „Farys” w Bieczu. Tam też uczestnicy projektu zaprezentowali przybyłym gościom przygotowaną przez siebie dwujęzyczną etiudę teatralną oraz wystawę własnoręcznie przygotowanych lalek teatralnych.