,,Nic piękniejszego nad niebo,

które przecież ogarnia wszystko, co piękne.”

Mikołaj Kopernik

 

20 lutego 2023 roku obchodziliśmy 550  rocznicę  urodzin Patrona naszej szkoły – Mikołaja Kopernika. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Jadwiga Szara, która przywitała wszystkich uczniów i pracowników szkoły oraz przedstawiła zgromadzonym wyjątkowego gościa, Pana Piotra Matysa, emerytowanego nauczyciela fizyki i wielkiego pasjonata astronomii. Uroczystość poprowadzili uczniowie klasy VI, którzy przedstawili interesującą prezentacje o Mikołaju Koperniku. Uroczystość uświetnił wykład Pana Piotra Matysa.

Nasz gość  w ciekawy i zrozumiały sposób przedstawił  osiągnięcia  Mikołaja Kopernika na polu astronomii. Uczniowie mogli poznać nieznane powszechnie fakty z życia Patrona Szkoły oraz zobaczyć niezwykłe zdjęcia w przygotowanej do wykładu prezentacji. Pan Piotr Matys odpowiadał także na pytania uczniów dotyczące różnych zjawisk  z dziedziny astronomii.

Z okazji Święta Szkoły został zorganizowany konkurs plastyczny związany z postacią Mikołaja Kopernika. Organizatorem  konkursu była pani Jadwiga Rajchel – nauczyciel plastyki. Zainteresowanie było ogromne,  a prace przepiękne. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy talentu. A oto wyniki konkursu:

Klasy I – III ,,Patron Szkoły – Naszym Wzorem’’:

I miejsce Zofia Gazda kl. III

II miejsce Filip Tumidajewicz kl. II

III miejsce Kornelia Malatinec kl. II

Wyróżnienia:

Nikola Róż kl. I

Zuzanna Róż kl. I

Dawid Masłowski kl. II

Klasy IV – V ,,Mikołaj Kopernik i Jego Odkrycia”:

I miejsce Aleksandra Bochenek kl. IV

II miejsce Milena Herma kl. IV

III miejsce Antonina Ryczek kl. V

Wyróżnienia:

Weronika Malatinec kl. V

Zuzanna Niziołek kl. IV

Przemysław Bochenek kl. V

Klasy VI – VIII ,,Logo Naszej Szkoły z Mikołajem Kopernikiem w Tle’’:

I miejsce Amelia Majcher kl. VI

II miejsce Martyna Wojtarowicz kl. VII

III miejsce Klaudia Herma kl. VI

Wyróżnienia:

Zofia Marcisz kl. VII

Wiktoria Michalik kl. VII

W czasie uroczystości mieliśmy okazję skosztować pysznych pierników, które upiekły mamy uczniów. Akcję przeprowadziło Szkolne Koło Caritas, a dochód ze sprzedaży został w całości przeznaczony na pomoc choremu dziecku. Warto dodać, że wielu uczniów naszej szkoły uświetniło to święto oryginalnym strojem z czasów Mikołaja Kopernika. Na koniec Pani Dyrektor podziękowała przybyłemu gościowi i skierowała ważne słowa do społeczności szkolnej, aby naśladowali swojego patrona codzienną, sumienną pracą, wytrwałością w dążeniu do osiągania sukcesów naukowych. Uwieńczeniem obchodów  była zabawa karnawałowa, na której wszyscy uczniowie znakomicie się bawili.

Organizatorzy uroczystości:

Dorota Szary

Małgorzata Zielińska