W dniach 17 i 18 lutego 2020 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach odbył się VI Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej, którego organizatorami byli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Barbara Bartuś, Gorlickie Centrum Kultury w Gorlicach, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Gorlicach przy współpracy krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Pana Tomasza Płatka – Przewodniczącego Klubu Radnych PiS w Radzie Powiatu Gorlickiego i Stowarzyszenia „Nasze Miasto” w Gorlicach.

Patronat Narodowy nad VI Gorlickim Konkursem Pieśni Patriotycznej objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda. Patronat Honorowy nad konkursem sprawował Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek.

W Konkursie udział wzięło 146 uczniów z powiatów gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego i nowotarskiego. Uczestnicy występowali w trzech kategoriach wiekowych, indywidualnie oraz w zespołach.

Występy młodych artystów oceniała Komisja Konkursowa w składzie:
Wacław Wacławiak – Przewodniczący Komisji; solista Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej
Robert Gryzik – dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej
Piotr Milczanowski – reprezentujący Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
Henryk Rąpała – dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach
Janusz Zięba – dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach.

Miło nam poinformować, że w konkursie tym brała również udział uczennica naszej szkoły – Anna Klesyk  z klasy V, zajmując zaszczytne III miejsce. Podczas swojego występu pięknie zaprezentowała losowo wytypowaną jedną z sześciu obowiązkowych pieśni patriotycznych ,,Piechota ”oraz wybrany przez siebie utwór ,,Kolęda warszawska 1939”.

Za swój konkursowy występ Ania otrzymała / dla siebie oraz dla opiekuna i szkoły /od Poseł na Sejm RP pani Barbary Bartuś, pamiątkowe dyplomy, publikacje i upominki, sponsorowane przez  Kancelarię Sejmu RP, Instytut Pamięci Narodowej oraz Zarząd Polskiego Radia.

Ponadto Ania, jako laureatka konkursu została zaproszona na uroczysty koncert, który odbył się 1 marca 2020r. w GCK W Gorlicach w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, gdzie wystąpiła z pieśnią ,,Dzień dobry Biały Ptaku ” wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Gratulujemy Ani kolejnego sukcesu oraz wspaniałego występu, w tak wyjątkowym konkursie patriotycznym!

 

Jadwiga Rajchel