11 czerwca 2019 r. uczniowie z klas I-III wraz z wychowawczyniami, odbyli drugą już w tym roku szkolnym całodniową wycieczkę – tym razem do Biecza, a jej głównym celem było poznanie historii Biecza i najbliższej okolicy.

Po zbiórce na Placu Kromera, sprawdzeniu obecności i przypomnieniu celu wycieczki oraz zasad bezpieczeństwa, rozpoczęliśmy naszą wyprawę po Bieczu.

Pierwszym punktem było zwiedzanie bieckich muzeów. Dzieci słuchając ciekawych opowieści pani przewodnik, zwiedziły Muzeum Kromera oraz Muzeum z Basztą. Dowiedziały się m.in. kim był Marcin Kromer i czym się zajmował, zobaczyły stare księgi, monety, fotografie, a także eksponaty w starej aptece. Poznały też zabytkowe instrumenty muzyczne oraz ekspozycje dawnych zawodów, którymi mieszkańcy Biecza i okolic zajmowali się w dawnych czasach.

Kolejnym etapem wycieczki było spotkanie z Katem w podziemiach bieckiego ratusza, a po nim wyjście na wieżę ratuszową i podziwianie z wysokości pięknej panoramy Biecza i okolic. Ponadto podczas odpoczynku na bieckim rynku, dzieci obserwowały ruch uliczny, a także poznały sklepy, zakłady usługowe i budynki użyteczności publicznej, w tym miejsce pracy Pana Burmistrza.

Następnie przeszliśmy wzdłuż głównej ulicy do kina ,, Farys”, gdzie oglądaliśmy film dla dzieci pt. ,,Robaczki z zaginionej dżungli”. Po filmie, spacerem wzdłuż rzeki Ropy przeszliśmy na biecki deptak, gdzie odbyły się wesołe zabawy integrujące dzieci, a na koniec spożywaliśmy wspólny poczęstunek przygotowany przez Mamusie, za który serdecznie dziękujemy!

Był to dzień pełen wrażeń i radości, Zmęczeni, ale szczęśliwi i zadowoleni, późnym popołudniem pod opieką Rodziców wszystkie dzieci wróciły do swoich domów.

 

Jadwiga Rajchel