W dniu 10 czerwca 2019r. uczniowie klasy IV odbyli całodniową wycieczkę do Krynicy Zdrój i Muszyny. Oprócz charakteru integracyjnego, wycieczka miała na celu zapoznanie uczniów z najbliższym krajobrazem oraz z historią zabawek.

Na początku uczniowie zwiedzali Muzeum Zabawek, w którym poznali historię powstania wielu przedmiotów, nawet tych, którymi bawią się po dzień dzisiejszy. Pan przewodnik pokazał dzieciom zabawki, które powstały w wieku XX. Na chwilę można się było przenieść do czasów, gdy wszyscy byliśmy mali. Po zrobieniu zdjęć, uczniowie kupili pamiątki.

Następnie cała grupa wyruszyła na Górę Parkową. Mimo, że momentami trasa była wymagająca, to bez większego trudu udało się pokonać dystans. Na szczycie czekało wiele atrakcji, m.in. zjeżdżalnie, stragany z pamiątkami oraz pyszne przekąski. Uczniowie robili zdjęcia przepięknej panoramy Krynicy. Dla urozmaicenia, z Góry Parkowej zjechaliśmy kolejką. Przeszliśmy deptakiem w stronę autobusu i ruszyliśmy w dalszą drogę.

Kolejnym przystankiem były ogrody sensoryczne w Muszynie. Każdy mógł znaleźć strefę zmysłu dla siebie, a było w czym wybierać. Przepiękny ogród działał na zmysł wzroku, węchu, dotyku i  słuchu. Podczas krótkiej przerwy uczniowie posilili się i podziwiali panoramę Muszyny z wieży widokowej. Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć. Niektórzy próbowali swoich sił w strefie sportu, gdzie czekały przeróżne sprzęty do ćwiczeń. Zmęczeni, ale zadowoleni, powróciliśmy do autobusu, by dotrzeć do ostatniego celu podróży – Mofeta w Złockiem.

Mofeta im. prof. Henryka Świdzińskiego znajduje się na dnie Złockiego Potoku i uznawana jest za pomnik przyrody nieożywionej, a gmina Muszyna udostępnia ją turystom. Mofety to tzw. „wyziewy ziemi” czyli gazy wydobywające się w tym miejscu stale w postaci bąbelków. Składają się one głównie z dwutlenku węgla.

Była to wspaniała lekcja historyczno-przyrodnicza, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Dzień ten był pełen wrażeń i atrakcji. Z uśmiechem na twarzach powróciliśmy do szkoły, gdzie czekali na nas rodzice.

Katarzyna Mazur