• dav
  • sdr

7 grudnia 2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z przedstawicielem Powiatowej Straży Pożarnej w Gorlicach – starszym aspirantem, Panem Sławomirem Stecem. Strażak, w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej, przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat różnych zagrożeń, jakie mogą się zdarzyć w okresie zimowym związanych z zatruciem tlenkiem węgla, z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz z szeroko rozumianym bezpieczeństwem na co dzień, itp.

Uczniowie nauczyli się rozpoznać pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla i jak się w takiej sytuacji zachować. Ponadto, dowiedzieli się, czym jest czad, jak powstaje, w których miejscach może wystąpić w domach oraz jak się przed nim ustrzec. Poznali też ryzyko związane z nieostrożnym ogrzewaniem domów w okresie zimowym.

Pan strażak omówił sposób działania czujki tlenku węgla i dymu , podkreślił, że mogą one uchronić ludzi przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Przypomniał również numery alarmowe, a także sposób prawidłowego zgłoszenia zagrożenia do straży pożarnej.

Uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące tematu spotkania oraz ciężkiej i niebezpiecznej pracy strażaka.

Na zakończenie spotkania nasz gość zaprezentował i przekazał uczniom tematyczne ulotki i KALENDZARZE PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ na rok 2019 wraz z propozycją różnych konkursów dla starszych i młodszych uczniów.

 

Jadwiga Rajchel